חושבים להתחיל בהליך תמ"א 38? בואו ללמוד מהי תכנית מתאר ארצית, מה חשוב לדעת לפני שמתחילים, כמה זמן זה נמשך וממה כדאי להיזהר.

תמ"א 38 הנה תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים למקרי רעידת אדמה. כיום, ערים ורשויות מקומיות מאפשרות לבצע פרויקטים בתחומן, כאשר במסגרת הפרויקטים זוכים הדיירים לשדרוג דירותיהם, חיזוק המבנה מפני רעידות ומהיצע של יחידות דיור נוספות.

מהי תמ"א 38 ולמה היא תורמת?

מטרת תמ"א 38 היא כאמור לחזק את המבנים הישנים חיצונית ופנימית, הכולל חיזוק מאסיבי של המבנה והתשתיות. הדיירים הקיימים נהנים משדרוגים משמעותיים כגון: מעלית, הרחבת הדירה, ממ"ד, מרפסת שמש, קומה נוספת, חניה ועוד רבים.

מן הצד השני, הקבלן המבצע שכל העלויות מונחות על כתפיו, נהנה מאפשרות בניה על עוד 2.5 קומות על גג הבניין הקיים, והוא יוכל למכור את הדירות לציבור הרחב.

על מנת שפרויקט תמ"א יצא לפועל, נדרש אחוז הסכמה של כשני שליש, ובמקרה של תמ"א פינוי בינוי נדרש 80% ומעלה, הכולל הריסת המבנה הקיים והקמה של מבנה חדש.

בירוקרטיה לאורך הדרך

הליך תמ"א טומן בחובו בירוקרטיה רבה הכוללת התנהלות מול הרשויות ובהשגת אישורים בטרם יוצא הפרויקט אל הפועל. לכן, יש צורך לקבל סיוע של עורך דין מקרקעין בעל ניסיון בתחום המקרקעין ובהליכי תמ"א והתחדשות עירונית בפרט.

מהם הסיכונים הקיימים בפרויקט תמ"א 38?

לפרויקט תמ"א יש גם סיכונים שאליהם צריכים להיות מודעים. חשוב לקחת בחשבון שהמגורים בדירה בזמן השיפוצים עלולים להיות פחות נוחים ולכלול רעש בשעות העבודה, לכלוך ואבק. אך חשוב לזכור כי לאחר סיום הפרויקט, הדיירים יקבלו דירות משודרגות ובטוחות יותר, וערכן יעלה בצורה משמעותית ללא עלות כספית מצדם.