מדי שנה מתבצעים מאות מקרים של רשלנות רפואית בלידה, זאת מאחר והרופאים המטפלים לא התנהלו כנדרש ונגרם לתינוק ו/או לאישה היולדת נזקים חמורים.

ישנן אין ספור מקרים שבהם התנהלות רשלנית מצד הרופאים עלולה להביא גרום לנזקים רבים צל התינוק ו/או היולדת. רשלנות רפואית יכולה להירגם כתוצאה של התנהלות בלתי מקצועית מצד הרופא, המיילדת או של גורם אחר האחראי על תקינות התהליך.

רשלנות רפואית בלידה – מתי?

כאשר מדובר ברשלנות רפואית בלידה, מתייחסים לכל תהליך הלידה, החל משלב ההכנה ללידה, טיפולי הפוריות, בדיקות אולטרה סאונד ועד פעולת הלידה עצמה. משכך, רשלנות רפואית בילה יכולה להיגרם עקב החלטה לא לבצע ניתוח קיסרי, ביצוע לידת מלקחים או ואקום בצורה שאינה תקינה, ניתוח שגוי של תוצאות בדיקות ההריון, אי הפנייה של האישה ההרה לבדיקות הריון חשובות והכרחיות ועוד.

איזה נזקים יכולים להיגרם כתוצאה של רשלנות רפואית בלידה?

הנזקים העלולים להיגרם מרשלנות זו הם גדולים וחמורים, כגון: נזקים פיזיים וקוגניטיביים לעובר, בעיות חושיות, שיתוק, קשיים עתידיים, בעיות במערכת העצבים ועוד.

על מנת להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה חובה שיתקיימו יסודות אלה:

  1. התנהלות רשלנית – בהגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה יש להוכיח את ההתנהלות הרשלנית של הגורם הרפואי האחראי. על מנת להוכיח זאת, יש להציג חוות דעת של רופאים מומחים בתחום הגניקולוגיה והלידה שיעידו כי הטיפול הרפואי שניתן סטה מן הסטנדרט המקובל בתחום.
  2. נזק – דבר נוסף שיש להוכיח הוא הנזק שנגרם ליולדת ו/או לתינוק. במסגרת הוכרת הנזק, צריך להצביע על ההשפעה של הרשלנות על הבריאות של הניזוק וההוצאות לטיפולים במהלך חייו.
  3. קשר סיבתי – לאחר מכן, נדרש להראות את הקשר בין ההתרשלות לנזק שנגרם. חלק זה אינו קל מאחר וצריך להראות קשר ישיר של ההתנהלות הלא תקינה מצד הגורם הרפואי לבין הנזקים שנגרמו ליולדת/לתינוק.

רשלנות רפואית בלידה משאירה אצל הניזוק פגמים ונזקים משמעותיים ולעתים אף בלתי הפיכים, ולכן הפיצויים שנפסקים בבית המשפט הם מהגבוהים ביותר המגיעים למיליוני שקלים.

ניהול תביעה משפטית או הסדר פשרה?

יש לציין כי ניהול תביעה בבית המשפט עלול להימשך תקופה לא קצרה וישנם מקרים בהם תביעות של רשלנות רפואית בלידה מסתיימות בצורה של פשרה, דבר המאפשר לצדדים לקצר את זמן ההליך וחיסכון בהוצאות משפטיות גבוהות.

להסכם פשרה יש יתרונות כמו קיצור זמן ההליך והוצאות כספיות נמוכות יותר, אך חשוב לזכור כי  הצד הנתבע הוא זה שמבקש זאת ולא תמיד זו דרך המלך. במידה ואתם חושבים כי מגיע לכם פיצוי גבוהה יותר מאשר מציעים במסגרת הסדר הפשרה אז יש לנהל הליך מלא על מנת לקבל את גובה הפיצוי המירבי.